Nega ušes
Ena pomembnejših stvari pri pregledovanju in negi našega ljubljenca je redna kontola njegovih uhljev in ušes. To je še posebej pomembno pri psih, ki prekomerno proizvajajo ušesno maslo ali imajo veliko dlak izraslih zntraj uhlja.
Ljubljencem ušes ne čistimo prepogosto in tudi ne pregloboko, saj lahko s tem povzročimo draženje in s tem težave. Ničesar nikoli ne vstavljajmo v uho našega psa, brez da smo se o pravem načinu čiščenja ušes najprej poučili. Z nepravilnim čiščenjem in »sondiranjem« po kanalu, lahko psu povzročimo poškodbe ali okužbe!
Kako čistimo ušesa psu?
- Kadar notranje uho deluje umazano, ga očistimo z mehko bombažno vato ali kosom gaze navlažene z mineralnim oljem, vodikovim peroksidom ali tekočino za čiščenje ušes, posebej formulirano za ta namen. Takšno tekočino ima na voljo vsaka specializirana trgovina za male živali.
- Preklopimo uho ljubljenca nazaj in nežno obrišemo umazanijo ali ušesno maslo, ki ga najdemo na spodnji, oz. notranji strani uhlja.
- Poskrbimo, da umazanijo in maslo čistimo navzven in ne v smeri proti notranjosti ušesnega kanala.
- Koža v notranjem ušesu je občutljiva, zato najprej prosimo veterinarja, da nam prvič on pokaže pravilno metodo za čiščenje ušes.
Kako opazimo vnetje ušes pri psu?
Ker so ušesni kanali pri psih usmerjeni navzdol, nato pa vodoravno od odprtja uhlja, je v uhelj ujete tujke ali vodo zelo težko odstraniti. Takšna zgradba ušesa še dodatno vpliva na to, da so psi dovzetnejši za okužbe ušes. Zato ušesa psa pregledujmo redno.
Simptomi
Preverimo lahko, če se iz ušes pojavlja neprijeten vonj, opazimo otekanje ali druge znake okužbe (rdečica, srbečica…). Če pes torej kaže katerega od spodaj opisanih simptomov, se v najkrajšem možnem času obrnimo na veterinarja.
- praskanje po uhljih in v notranjosti ušes
- rjav, rumen ali krvav izcedek
- rjav, rumen ali krvav izcedek
- neprijeten vonj iz ušes
- rdečica
- oteklina
- luskasta koža na uhlju ali v bližnji ušesa
- izpadanje dlak okoli ušesa
- drgnjenje območja okoli ušes ob tla ali pohištvo
- tresenje in opletanje z glavo
- izguba ravnotežja
- nenavadni gibi oči
- hoja v krogih
- izguba sluha
Nega ušes pri psih “plavalcih”
Če se pes pogosto kopa ali plava, je nagnjen k pogostejšim okužbam oz. infekcijam ušes. Da bi to preprečili, mu lahko pred kopanjem v uho namestimo bombažno vato in zaščitimo ušesni kanal. Nato se tudi prepričamo, da mu po športnih in vodnih aktivnostih ušesa temeljito posušimo.
Psi, ki imajo pogostejše težave z ušesi?
Ovinkasto in ukrivljeno oblikovano notranje uho psa, je idealno mesto, kamor se lahko skrijejo paraziti, bakterije in kvasovke. Okužbe ušes se pogosto pojavijo kot posledica teh ujetih nadlog. Še posebej dovzetni za zaplete z ušesi so psi z alergijami, kot tudi »uhljati« psi, tisti z dolgimi ušesi (npr. koker španjeli, basseti, pudlji…)
Znaki za težave z ušesi
Rjavo, črno, oziroma suho in temno ušesno maslo (lahko spominja na kavna zrnca) je klasični pokazatelj prisotnosti patogenih mikroorganizmov v ušesih. Vnetja so bodisi bakterijska ali gljivična in samo veterinar lahko s pomočjo pregleda in brisa zagotovo potrdi za kakšno okužbo gre. Šele takrat, ko potrdi vnetje, lahko predpiše primerni antibiotik oz. zdravilo in način zdravljenja.
Vnetja ušes so pri nekaterih psih kronična. Ponovijo pa se lahko tudi zaradi predčasno zaključenega zdravljenja. Zato je več kot priporočeno, da se striktno držimo napotkov veterinarja in ne odlašamo s pregledom psa, kadar opazimo slednje znake:
- izcedek
- nenavadno ušesno maslo
- neprijeten vonj iz ušes
- rdečica
- oteklina
- luskavost kože v ušesu
- izguba dlake okoli ušes